Az oldal semmilyen felelősséget nem vállal a hozzászólásokért!

Üdv, Vendég

TÉMA: Közép-Európa

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 jan. 25 08:56 #51775

Nyuszifül II. írta:
Erről még nem is hallottam.<br><br>Szerkesztette: cserpakszabi, Időpont: 2011-01-25 09:56



Köszönjük Emese.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 jan. 25 17:22 #51792

Hopp! Mondtál valamit?
<br><br>Szerkesztette: cserpakszabi, Időpont: 2011-01-26 16:15
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 feb. 03 17:40 #52297

Sziasztok!

Régóta meg akartam ezt kérdezni, de eddig sosem jutottam hozzá. Én Rákosszentmihályon a XVI. kerületben lakom, és a közelben több helyen is találtam (valószínűleg a volt Attila-vonalhoz tartozó) lövészárokra, bunkerkezdeményekre utaló képződményeket. Valaki tud róla, hogy a képen látható környéken voltak valamilyen harcok? Arról tudok, hogy a mostani Veres Péter úton (a Gödöllői hév jár arra, akit érdekel googlemapsen megkeresheti) jöttek befelé a szovjet-román csapatok, de ez egy jó 2-3 km-el északabbra van.

A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.

Jelmagyarázat:

Zöld: kb 5x6 méteres sík beton talapzat, falak láthatóan nem kerültek ráépítésre, az erdő közepén van, és a 60-as évek óta biztosan ott áll, és akkor már be volt nőve növényzettel (szülői emlékek alapján).

Kék: Ritkás erdő szélén található kétsoros, egymással összekötött, (tehát felülről \&quot;létra\&quot; alakú) árokrendszer.

Sárga: Ritkás facsoport benne hasonló árkok, a délebbiben egy szabályos, kb 3x5 méteres földbe ásott téglalap alakú gödör, és egy kb 6x8 méteres sík, beton talapzat, szintén falak nélkül. A terep amúgy védekezés szempontjából ideális (apukám utász volt, csak tudja:lol:), egyik oldalról egy patak (4m mély, 4m széles V alakú mederrel, járművel kb áthatolhatatlan), másikról széles, kétsávos főút.

Piros: A legérdekesebb talán, 3 db betonbunker, mindenbizonnyal lőszerfülkék, mivel aránylag kicsik, és semmiféle nyílás nincsen rajtuk.
Ilyenek: (ez a legdélebbi)

A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.

A bunker kb 1,5 m magas.


Tud valaki valamit hozzáfűzni? Az első 3 lehet az, amire gondolok, vagy csak túl élénk a fantáziám? És voltak ezen a területen harcok?<br><br>Szerkesztette: Jagdpanther, Időpont: 2011-02-03 18:43
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 feb. 03 19:21 #52311

  • Bazooka Joe
Rákosszentmihályon ill. a térségében elég komoly harcok zajlottak.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 feb. 03 19:40 #52314

Bazooka Joe írta:
Rákosszentmihályon ill. a térségében elég komoly harcok zajlottak.


Ezt tudom, de sajnos az általam ismert legjobb magyar nyelvű szakirodalomban (Számvéber Norbert, Szabó Péter: A keleti-hadszíntér és Magyarország 1943-1945) is csak ennyit találtam:

\&quot;.... 1944. December 31-én Rákosszentmihályon a szovjet csapatok mély betörést értek el. A hadosztály [13. pc. ho.] páncélozott csoportja által indított ellenlökés a tömeges páncéltörő ágyú- és aknavetőtűzben kudarcot vallott. A 13. páncéloshadosztály törzsének első (hadműveleti) vezérkari tisztje, von Ekesparre vezérkari alezredes azonnal újabb támadást kezdeményezett. Ennek során a páncélozott harccsoport a vasúttól közvetlenül keletre benyomult Rákosszentmihály nyugati felébe. Az esti órákban a támadás egy harckocsiárok előtt ismét elakadt. Szovjet páncélosok és páncéltörő ágyúk a helységben tetemes német veszteséget okoztak, mintegy 4-5 harckocsi, és 8 lövészpáncélos semmisült meg.\&quot;


Az idézet a fenti könyv 177. oldalán található, és kizárólag azzal a céllal közöltem, hogy ennyit tudok róla. Valaki tudna bővebben szólni erről?
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 feb. 03 19:47 #52316

  • Bazooka Joe
Lusta vagyok begépelni az enyémet, mert sok.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 feb. 03 19:50 #52317

Bazooka Joe írta:
Lusta vagyok begépelni az enyémet, mert sok.


És beszkennelni nem tudnád? Ide nem lehetne felrakni, de adnék e-mailt. Nagyon megköszönném, érdekel mi történt itt a utca végében 70 éve:P<br><br>Szerkesztette: Jagdpanther, Időpont: 2011-02-03 20:50
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 feb. 03 21:04 #52331

  • Gipszj
Azt hiszem Ungváry Krisztiánnak van egy könyve Budapest ostromáról.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 feb. 11 06:58 #52969

  • Bazooka Joe
A Budapestet védő erők parancsnokának, Pfeffer-Wildenbruch SS-Obergruppenführernek rádiótávirata a Dél Hadseregcsoportnak (1945.02.11. 17:50):

&amp;#8222;1. Élelmiszerünket felhasználtuk, az utolsó töltény a csőre töltve. Budapest védői választhatunk a kapituláció vagy a harc nélküli lemészárlás között. Az utolsó harcképes német részekkel, honvédekkel és nyilaskeresztesekkel együtt offenzív módon új harci és ellátási bázist keresek.

2. Február 11-én a sötétedés beálltával kitörök. Kérek felvételt Szomor-Máriahalom térségében.

3. Fényjelzés: kétszer zöld = saját csapat.

4. Erők: németek 23 900, ebből 9600 sebesült; magyarok 20 000, ebből 2000 sebesült; civilek 80-100 000.&amp;#8221;

A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.
Csatolmányok:
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 feb. 11 06:59 #52970

  • Bazooka Joe
Itt az emlékvideóm a Kitörésben is résztvevő 8. &amp;#8222;Florian Geyer&amp;#8221; SS-lovashadosztályról.

Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 ápr. 19 18:56 #56081

  • vargyul
A Debrecen utáni harcok egyik érdekességét szeretném
megosztani veletek.Mesélték az emberek,hogy az oroszok
rengeteg üres boroshordót cipeltek magukkal.
Utána néztem az esetnek és a következőket találtam:Ebben az irányban 1944.október 21.-n a Plijev
lovas-gépesített csoport tagjaként az Ahmanov altbgy.
által vezetett 23.harckocsi hadosztály és a 4.gárda lovas hadosztály tört előre a Geszteréd-Ludastó-
Nagykálló Dél-Nagyszállás irányában.
Az előnyomuló harckocsi és lovas magasabb egységek
után két nap késéssel a 27.hadsereg csapatai támadtak ebbe az irányba.Az Erdélybe rekedt német és magyar csapatok kitörtek a gyűrűből az Érpatak és Nagykálló közötti szakaszon.
Itt lépett harcba az egyik lovas hadosztály,hogy vissa
foglalja Nagykállót.A lovas egységek gyalogosként
harcoltak,addig lovaikat kikötötték-majd csak üldözéskor szálltak lóra.A német felderítés észlelte
a Geszteréd É-Ny részén az erdőben kikötött lovakat.
csatagépek mértek rájuk csapást és egy különös dolog történt!Az egymáshoz szorosan közel lévő szerencsétlen lovak állva döglöttek meg!
A geszterédi lakosoknak kellett azokat elásni \&quot;malenkij robot\&quot; formájában.Ami a hordókat illeti,
a ludastói emberek elmondták,hogy a német ellentámadás után ott maradtak a hordók,ingyen tűzifaként szolgálva a lakosoknak.Ezeket a hordókat
azért cipelték magukkal,hogy a műszaki csapatokat be nem várva azokra deszkát kötözve tutajként használva
kisebb (főleg pc.törő lövegeket ,aknavetőket)tüzérségi eszközöket és lőszert vigyenek
át a túlpartra.Ezt a harceljárását nevezték úgy,hogy menetből kelnek át a folyókon.
Itt a Tisza volt a cél.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 ápr. 19 19:55 #56087

  • Gipszj
Az erdőben megdöglött lovakat sajnálom. Meg a sorkatonákat is, bármely oldalon harcoltak.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 jún. 25 11:26 #57613

  • Roland
cs.d. kérdésére írom:

Először is, a Nagykanizsa környéki harcokhoz figyelembe kell vennünk az előzményeket. Pécs lerohanása, illetve a Pécs irányából indított offenzíva túlnyomórészt az 57. szovjet hadsereg nevéhez fűződik. Az ő dolgukat valamelyest a Pécs környékén dúló partizántevékenységek is segítették.

Szekszárd,Tamási, Siófok irányába az előbbi eseményeket megelőzően a 4. gárdahadsereg intézményezett támadásokat, akik Mohács felől verekedték felfelé magukat.Itt mindenképp meg kell említeni \&quot;Dombóvár védőit\&quot;, a 31. Waffen SS Hadosztályt. Pécs eleste után egy nappal ők Dombóvár körzetében, a Kapos-folyó északi partján építettek ki védelmi vonalat. Súlyos veszteségeget szenvedve hősiesen küzdöttek...

A fent említett 57. hadsereg Kaposvár irányába folytatta az előretörés, rövid időn belül le is rohanta a települést.

A Frühlingserwachen hadművelet során sem pihent a körzet, a 2. német páncéloshadsereg ellentámadást indított Kaposvár irányába. A szovjet erők hárították az elkeseredett német offenzívát és tovább folytatták támadásukat Nagykanizsa irányába.

Az 57. hadsereg utolsó jelentős magyarországi célpontja, Nagykanizsa bevéve! (1945. IV.1) Érvénybe léptek Sztalin elvtárs lelkesítő szavai: Szabad fosztogatás, szabad \&quot;szerelem\&quot;.

Nagykanizsa lerohanásának közvetlen rásegítő előzményeként szolgált, hogy a Balaton-Felvidék nyugati részének megtisztításával végző 27. szovjet hadseregből jelentős erőket vezényeltek (letérve elsődleges célpontjukról) déli irányba, szintén Nagykanizsa felé. Ezáltal Nagykanizsától északi irányba körbekerítettek német-magyar védők egy nagyobb csoportját, (hasonlóan a tatabányai körbezáráshoz).

Végezetül érdemes megjegyezni, hogy a dél-magyarországi honvédő harcok bukásához az is potenciálisan hozzájárult, hogy a déli határon, Mohácstól dél-nyugati irányban, a Dráván átkelve betört az országba a 3. jugoszláv és 1. bolgár hadsereg, magyar civilek ellen atrocitások tömérdekét követve el...
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 jún. 25 11:47 #57614

  • cs.d.
Nagyon köszönöm a választ!!!!!!

Helyesírási hiba javítva. <br><br>Szerkesztette: Zeki, Időpont: 2011-06-25 18:27
Téma zárolva.

Válasz/Re:Közép-Európa 2011 dec. 02 11:13 #59964

  • Panther
A segítségeteket kérném:

A roncskutató oldalon azt írták nekem, hogy:

Az 1815. önjáró tüzérezred a Plijev lovas-gépesített csoport 4. gárda lovashadtestének alárendeltségébe tartozott. A veszteségi jelentések szerint 1944.10.13-ig ez az alárendeltség fenn állt. A hadtest az ezt követő napokban a Debrecen elfoglalására irányuló harcokba kapcsolódott be, utána pedig Nyíregyháza ellen 1944.10.20-án meginduló támadás egyik éle volt. Ez a támadás Bököny-Balkány-Nagykálló-Nyíregyháza vonalon futott le. De a veszteségi jelentés szerint az 1815. önjáró tüzérezred NEM vett részt ebben az offenzívában, sőt lehet, hogy már Debrecen ellen sem, hanem a páncélosok ellen (13. pc.ho, FHH pcgr.ho, 2.magyar pc.ho) - de páncélosok nélkül - küzdő 53. összefegyvernemi hadsereg támogatására rendelték. Ennek az átcsoportosításanak tudomásom szerint irata még nem került elő, talán elő fog valamikor, az átdobás időpontja sem ismert.
Szerintem ez teóriának nem rossz, de a bizonytéka a te kezedben van Panther.

A hozzászólás az én tulajdonomban lévő Szu-76M típushoz tartozó lemez képéhez volt írva.

Valaki esetleg hallott valamit arról, hogy és mikor kerültek ilyen járművek az 53. összfegyvernemi hadsereg állományába?
Téma zárolva.
Az oldal megjelenítéséhez szükséges idő: 0.28 másodperc
Joomla templates by a4joomla